220k views
3 votes
It costs $2.10 to buy 3/4 pounds of grapes. Use a table, double number line or tape diagram to solve. a.) How much would it cost to purchase 9.5 pounds of grapes?

1 Answer

6 votes

First of all, calculate the quotient between 2.10 and 3/4 to determine the price per pound:

consider 3/4 = 0.75

2.10/0.75 = 2.8 dollars per pound

Next, multiply 9.5 by the previous number todetermine the price of 9.5 pounds:

9.5 x 2.8 = 26.6 dollars

Hence, 9.5 pounds of grapes costs $26.6

pounds | price

0.75 2.10

9.5 26.6

User Energy
by
9.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.