To know which is the best option we have to compute the price of one ounce for each case, for that we divide the price by the number of ounces.
p is the price of 1 ounce of detergent.
Case 1:
![p=(10.64)/(84)\approx0.127.](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/jhhhvf4gzp9ifnoznsiacrzvuxhuwn5jrs.png)
Case 2:
![p=(6.19)/(48)\approx0.129.](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/ayuj7sknyp8bgma4boogu4l8ci1pi950v7.png)
Therefore the price for 1 ounce is less for the first case.
Answer: 84 ounces for $10.64.