47.1k views
2 votes
84 ounces of liquid detergent for $10.6448 ounces of liquid detergent for 6.19$Which is the better buy?

User Alle
by
5.4k points

1 Answer

4 votes

To know which is the best option we have to compute the price of one ounce for each case, for that we divide the price by the number of ounces.

p is the price of 1 ounce of detergent.

Case 1:


p=(10.64)/(84)\approx0.127.

Case 2:


p=(6.19)/(48)\approx0.129.

Therefore the price for 1 ounce is less for the first case.

Answer: 84 ounces for $10.64.

User Brijber
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.