161k views
11 votes
A 0.50-kg mass attached to the end of a string swings in a vertical circle (radius = 2.0 m). When the mass is at the lowest point on the circle, the speed of the mass is 12 m/s. What is the magnitude of the force of the string on the mass at this position?

1 Answer

6 votes

Answer:

F= 36 N

Step-by-step explanation:

F= mv^2/r

F= .5*12^2/2

F= ( .5 * 144 )/2

F= 72 / 2

F= 36

User Jowayne
by
7.2k points