26.2k views
2 votes
A ship traveled halfway to its destinationat 18 knots (nautical miles per hour)and then increased its speed to 22 knotsfor the rest of the voyage. If the sec-ond half of the trip was completed in 2hours less, how far did it travel at 18knots? How far was the voyage?

User Qwertz
by
7.3k points

1 Answer

2 votes

Given:

Half of the voyage is traveled in 18 knots.

The remaining half of the voyage is traveled in 22 knots.

The second half of the trip was completed in 2 hours less than the first half of the trip.

So, the equation is,


\begin{gathered} (D)/(18)-(D)/(22)=2 \\ (22D-18D)/((18)(22))=2 \\ (4D)/((18)(22))=2 \\ D=9*11*2 \\ D=198\text{ nautical miles} \end{gathered}

So, the distance traveled at 18 knots is 198 nautical miles.

And hence, the total distance of the trip is 396 nautical miles.

User Ashish Kasma
by
7.0k points