110k views
5 votes
Bagel Land sells 15 bagels for $18.75. At this rate, how much would it cost to buy 8 bagels?

Bagel Land sells 15 bagels for $18.75. At this rate, how much would it cost to buy-example-1

1 Answer

2 votes

Step 1

Calculate the unit cost of a bagel

15 bagels cost $18.75


\begin{gathered} 1\text{ Bagel cost = }(18.75)/(15) \\ =\text{ \$1.25} \end{gathered}

Step 2

Find the cost of 8 bagels


\begin{gathered} 8\text{ bagels cost = 8 x \$1.25} \\ =\text{ \$10}.00 \end{gathered}

User Saundra
by
5.9k points