1.4k views
3 votes
If they can cost $36 for 4 gallons what is the unit price per gallon

2 Answers

3 votes
9 dollars per gallon
User Rami Alloush
by
8.2k points
2 votes

Given that 4 gallons cost $36

Then one gallon will be

To get x, which is the unit price will be obtained by


x=(36)/(4)

=> $9 per gallon

If they can cost $36 for 4 gallons what is the unit price per gallon-example-1
User Aravinthan K
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.