1.2k views
0 votes
Gwen bought five pounds of oranges for $4.50. She wants to draw a graph of the proportional relationship with the x-axis representing thenumber of pounds of oranges. She knows that she can draw the graph if she has the slope. Gwen concludes that the slope of the graph is45. Which of the following is true about Gwen's conclusion?A. Gwen is incorrect. The slope of the graph is the unit rate, which is $0.90 per pound of orangesB. Gwen correctly concluded that the slope of the graph is 45C. Gwen is incorrect. The slope of the graph is the unit rate, which is $1.11 per pound of orangesD. Gwen is incorrect. The slope of the graph cannot be found with the given information

User Help
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Given:

5 pounds of oranges = $4.50

Unit rate =


(4.50)/(5)=\text{ 0.90}

Here,

The number of pounds of oranges is represented on the x axis

The price of the orange will be represented on the y-axis

Here the slope of the graph is:

Use the slope formula below


slope\text{ = }\frac{rise}{\text{run}}

Where rise of the graph = 4.50

run = 5


\text{slope = }(4.50)/(5)=\text{ 0.9}

Therefore, the slope is 0.9

The slope is also the unit rate.

This means the unit rate is $0.90 per pound of oranges

Therefore, Gwen is incorrect because the slope of the graph is 0.90 not 45

ANSWER:

A. Gwen is incorrect. The slope of the graph is the unit rate, which is $0.90 per pound of oranges

User Kyndigs
by
7.2k points