Given:
5 pounds of oranges = $4.50
Unit rate =

Here,
The number of pounds of oranges is represented on the x axis
The price of the orange will be represented on the y-axis
Here the slope of the graph is:
Use the slope formula below

Where rise of the graph = 4.50
run = 5

Therefore, the slope is 0.9
The slope is also the unit rate.
This means the unit rate is $0.90 per pound of oranges
Therefore, Gwen is incorrect because the slope of the graph is 0.90 not 45
ANSWER:
A. Gwen is incorrect. The slope of the graph is the unit rate, which is $0.90 per pound of oranges