Let x represent the price per ounce.
From the information given,
A 64 ounce of VA splash at Walmart costs $2.28. Thus, we have the following equations.
64 ounce = 2.28
1 ounce = x
By crossmultiplying, we have
x * 64 = 2.28 * 1
64x = 2.28
Dividing both sides of the equation by 64, we have
64x/64 = 2.28/64
x = 0.035625
Rounding to the nearest hundredth,