ANSWER
10.13 J
Step-by-step explanation
Given:
• the mass of the squirrel, m = 380g = 0.38kg
,
• the distance of the pushups, d = 8.5cm = 0.085m
,
• repetitions = 32
Unknown:
• total work done by the squirrel while moving upward, W
We know that the work done by a force F during a distance d is,

In this case, we can assume that the force is the gravity force,
![F_g=m\cdot g=0.38\operatorname{kg}\cdot9.8m/s=3.724N]()
The work done by the squirrel in one pushup is,

The work done for 32 pushups is,

Rounded to the nearest hundredth, it is 10.13 J.