152k views
5 votes
Three sodas and one hamburger cost $4.50. Two sodas and 2 hamburgers cost $4.00. One soda costs:

User Clemesha
by
7.9k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$1.25

Explanation:

1)We can set two equatons for each statement.

Three sodas and one hamburger cost $4.50:

3s + h = 4.5

Two sodas and 2 hamburgers cost $4.00:

2s + 2h = 4

2) Solve using simultaneous equations. To find out the cost of one soda we need to make the number of hamburgers the same in both equations to eliminate them.

3s + h = 4.5

2s + 2h = 4

To do this multiply the first equation across by 2 because in the second equation there is 2h, which also makes the first equation 2h. This gives us:

6s + 2h = 9

2s + 2h = 4

3) subtract across to eliminate the h.

6s - 2s = 4s, 2h - 2h = 0h, 9 - 4 = 5, so we now have:

4s = 5

4) divide by 4 to solve for s:

s = 5/4 = $1.25

User Benstpierre
by
7.6k points
2 votes

undefined

1) We can solve this problem using a system of equations. So let's cal h for hamburger and s for sodas.

2) So let's set the system:


\begin{gathered} 3s+h=4.5 \\ 2s+2h=4 \end{gathered}

Hence, we can solve them by the Elimination Method.

Let's multiply the first equation by -2 to eliminate the h terms


undefined

Since the question is about the soda's price, we can stop it here.

User JeCh
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories