31.0k views
7 votes
Xavier bought 4 pounds of sweet potatoes for $6.32. What is the cost per pound of the sweet potatoes?

2 Answers

2 votes

Answer:

Each pound costed $1.58

Explanation:

To solve this problem you are going to need to divide the cost which is 6.32 by number of sweet potatoes 4. Dividing the total by 4 allows you to break apart the values to show the cost of each individual pound of sweet potatoes.

Equation

6.32 divided by 4 =1.58.

User Porscha
by
8.2k points
7 votes

Answer:

1.58

Explanation:

All you need to do is divide 6.32 by 4 giving you 1.58

User Alidad
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories