199k views
2 votes
The total expenditures per household in the year 2008 were approximately $?

The total expenditures per household in the year 2008 were approximately $?-example-1
User Moses Xu
by
7.2k points

1 Answer

4 votes

Given


f(x)=2577e^(0.0359x)

Solution

Part A

year


2008-2003=5

when x=5


\begin{gathered} f(x)=2577e^(0.0359*5) \\ \\ f(x)=3084 \end{gathered}

The estimated spending for 2008 is


\text{ \$3084}

Part B

when f(x) 2800 find x=?


2800=2577e^(0.0359x)

Switch


\begin{gathered} 2577e^(0.0350x)=2800 \\ divide\text{ both sides by 2577} \\ e^(0.0350x)=(2800)/(2577) \\ \\ e^(0.0350x)=1.08653473 \end{gathered}

Apply exponent rule


\begin{gathered} 0.0350x=\ln((2800)/(2577)) \\ \\ divide\text{ both sides by 0.0350} \\ x=(in((2800)/(2577)))/(0.0350) \\ \\ x=2.31179 \end{gathered}
x=2.31179\text{years}

User Jmb
by
7.1k points