1.9k views
3 votes
Fi and Se decide that they are going to make money by selling trail mix. They have most er ingredients but they need to buy sunflower seeds which cost super pound, and raisins, h cost $1.50 per pound. They only have $34 left to spend. Write the key information Define your variables for the sunflower seeds and raisins Write an equation to represent the situation Show all work Upload the assignment 3.45+1.50=8 US+1.50 => 45+ 15x 4stis

User Szydlovski
by
5.4k points

1 Answer

5 votes

Fi and Se decide that they are going to make money by selling trail mix.

1. Key Information;

Sunflower seeds cost $4 per pound

Raisins cost $1.5 per pound

They have only $34 left to spend.

2. Variables are ;

s = no. of pounds of sunflower seeds

r = no. of pounds of raisin seeds

3. The equation ( inequality ) is;


4s+1.5r\leq34

User SputNick
by
5.4k points