137k views
1 vote
The tallest platform for Olympic diving is 33 feet above the water. After a diver completes a dive, they reach 14 feet below the water. What is the distance between the height of the platform and the depth of the diver?

1 Answer

4 votes
Platform to surface of water = 33ft
Platform to depth below water = 33+14 = 47ft
User Teoman Kirac
by
7.2k points