159k views
5 votes
The marked price of a bottle of shampoo at the grocery was$7. During a manufactory direct sale, a discount of 25% wasgiven. A further 14% discount was given to those customersowning a member card. How much would a member customerneed to pay for a bottle of shampoo during the sale?

1 Answer

6 votes

In order to calculate the value of a product after a 25% discount, we can multiply the original value by (100% - 25%), that is, 75% or 0.75.

Then, to calculate a discount of 14%, we can multiply the previous value by (100% - 14%), that is, 86% or 0.86.

If we have two discounts acting on the price, we just need to multiply everything together:


\begin{gathered} \text{original price}=7 \\ \text{price with first discount}=7\cdot0.75 \\ \text{price with second discount}=(7\cdot0.75)\cdot0.86=4.52 \end{gathered}

Therefore the price with both discounts is equal to $4.52.

User Eric Chiang
by
6.1k points