We can calculate the unit price of each option with the qoutient "price / volume". The one with the smaller unit price or price per unit of volume will be the better option.
The first option has a price of $2.19 and a volume of 13.5 oz, so we can calculate the unit price as:
![p_1=\frac{2.19\text{ \$}}{13.5\text{ oz}}\approx0.16\text{ \$/oz}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/2yyk29pmif6yrpr5tujtq2kj9iwuwy9i05.png)
The second option has a price of $5.37 and a volume of 29.2 oz, so the unit price is:
![p_2=\frac{5.37\text{ \$}}{29.2\text{ oz}}\approx0.18\text{ \$/oz}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/fq8xcnzb93ifb1glxuxt5b6dbyvgt7amzj.png)
Answer:
The first option has a unit price of 0.16 $/oz while the second option has a unit price of 0.18 $/oz.
The first option is more economical in terms of price per volume, so it is the better option.