Answer:
• The amount invested at 5.5% = $1400
,
• The amount invested at 5% = $1200
Explanation:
The total investment = $2,600
• Let the amount invested at 5.5% = x
,
• Let the amount invested at 5% = y

The total yield on the investments = $137.

Thus, we have a system of linear equations:

From equation (1), x=2600-y. Substitute this into equation (2):

Finally, we find the value of x:

Therefore:
• The amount invested at 5.5% = $1400
,
• The amount invested at 5% = $1200