menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Randy bought 5 candy bars for $7.55. What is the cost per candy bar? A. $1.51 B. $1.44 C. $9.06 D. $0.66
asked
Jul 2, 2023
200k
views
6
votes
Randy bought 5 candy bars for $7.55. What is the cost per candy bar?
A.
$1.51
B.
$1.44
C.
$9.06
D.
$0.66
Mathematics
college
Hejkerooo
asked
by
Hejkerooo
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
8
votes
D $0.66
Because if you do $ 7.55 divide by five you’re gonna get 0.66 so D is the correct answer :D
Mpen
answered
Jul 7, 2023
by
Mpen
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity