Given data
*The given height is h = 100 m
*The value of the acceleration due to gravity is g = 9.8 m/s^2
*The initial speed of an object is u = 0 m/s
The formula for the time taken by the object to reach the ground is given by the equation of motion as

Substitute the known values in the above expression as
![\begin{gathered} 100=(0)t+(1)/(2)(9.8)t^2 \\ t^2=20.40 \\ t=\sqrt[]{20.40} \\ =4.52\text{ s} \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/physics/college/lpwniqxabsh6fl28ozfahcg6gtch9tjmwz.png)
Hence, the time taken by the object to reach the ground is t = 4.52 s