Given:
a)
Future value: 8000
Annual interest rate: 10%
Time invested = 7 years.
Compounding frequency = annually
Recall the formula for computing future value with compound interest is

Here Compounding frequency is annually so n=1.

Substitute r=10 and n=1, we get

We get i %=10 %
Substitute S=8000, r=10/100=0.1, t=7 and n=1 in the formula, we get




The present value is $4104.67
The interest = future value - present vlaue

Interest earned = $3895.33