18.8k views
4 votes
11. Suppose you buy 20 gallons of gasoline for $1.44 per gallon. If theexcise tax is 28 cents per gallon, how much excise tax is collected?a,b$3.98$4.54$5.00

1 Answer

3 votes

\begin{gathered} \text{You bought 20 gallons of gasoline at \$1.44 per gallon} \\ \text{Total amount spent = 20 }*1.44 \\ \text{Total amount spent=28.80} \\ \text{If the excise tax is 28 cents per gallon and you bought 20 gallons} \\ \text{Then excise tax=0.28}*20 \\ \text{Excise tax=5.60} \end{gathered}

The excise tax is $5.60

User Idontgetoutmuch
by
6.2k points