Cost of the large pizza: $5.99
Cost per extra topping: $0.50
1) If we call the number of extra toppings "x", and "y" is the cost for the pizza, the linear equation that represents this situation is:
![y=0.5x+5.99](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/n0g72t31e3qi08tfv55ujoqazzhtn5190i.png)
Where 0.5x is the cost for the topping (x is the number of them) and 5.99 is added because is the cost just for the pizza.
2) a pizza with pepperoni, onnions and chicken.
That means the pizza has 3 toppings ----> x=3
So we find the value of the cost "y" when the number of toppings is 3 with the linear equation from 1).
![\begin{gathered} y=0.5(3)+5.99 \\ y=1.5+5.99 \\ y=7.49 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/boeqagugpse4vr6cdg034u4uky6ajqt0a7.png)
How much would a pizza with pepperoni, onions and chicken cost? $7.49