106k views
5 votes
Henry bought 5/6 pound of roasted almonds for $5. He wants to know the price per pound. What is the price per pound?

1 Answer

5 votes

Given

He bought 5/6 pound for $5

The price per pound can be calculated using the formula:


price\text{ per pound = }\frac{Amount\text{ he spent}}{Weight\text{ in pounds of roasted almonds}}

Hence, the price per pound is:


\begin{gathered} price\text{ per pound = }\frac{\text{ \$}5}{(5)/(6)\text{ pounds}} \\ =\text{ \$6 /pound} \end{gathered}

Answer:

price per pound : $6/ pound

User Danushka Herath
by
6.3k points