167k views
0 votes
Price of Bottles876Find the unit rate ofthe price per bottle.Price ($)O" L M N$12 bottles$[?]1 bottle21Give your answer asa decimal.0 1 2 3 4 5 6 7 8 9Number of Bottles

Price of Bottles876Find the unit rate ofthe price per bottle.Price ($)O" L M-example-1
User Vetsin
by
7.8k points

1 Answer

6 votes

SOLUTION

From the question the unit rate has been given as


\frac{1\text{ dollar}}{2\text{ bottles }}

This means that number of bottles is twice that of dollar.

So for 1 bottle, we will have half of 1 bottle, which is half dollar, so we have


\begin{gathered} =((1)/(2))/(1) \\ =(1)/(2) \\ =0.5 \end{gathered}

Hence the answer is $0.5

User Vasekch
by
6.9k points