ANSWER
The volume of water to be evaporated is 37.50L
Step-by-step explanation:
Given information
The volume of the solution = (25 + x)L
The percentage strength of the solution = 8
The concentration of the solution when water is removed = 20%
Let the volume of water evaporated be x
The next step is to find the value of x
![\begin{gathered} 25(20)\text{ = 8\lparen25 + x\rparen} \\ open\text{ the parentheses} \\ 500\text{ = 200 + 8x} \\ subtract\text{ 200 from both sides of the equation} \\ 500\text{ - 200 = 200 - 200 + 8x} \\ 300\text{ = 8x} \\ Divide\text{ both sides by 8} \\ (300)/(8)\text{ = }(8x)/(8) \\ x\text{ = 37.50 L} \end{gathered}]()
Hence, the volume of water to be evaporated is 37.50L