190k views
3 votes
How many molecules of carbon dioxide are in 2.59 grams of carbon dioxide

1 Answer

5 votes

First of all, we must know the Avogadro's number:

1 mol of CO2 = 44.0 g (from the molar mass) = 6.02x10^23 molecules of CO2

How must we proceed?

44.0 g CO2 ------------6.02x10^23 molecules CO2

2.59 g CO2 ------------ x

x = 3.54x10^22 molecules CO2

Answer: 3.54x10^22 molecules CO2

User Palu
by
6.0k points