Let the cost of 1 hotdog be x and 1 drink be y.
It is given that you can get 6 hotdogs and 4 drinks for $24.00 so it follows:
![6x+4y=24](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/pxzqyn6aix6i94nw4c6bxm1mjei27qb8tk.png)
Reduce the equation to get:
![3x+2y=12\ldots(i)](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/33ycuww78unqtvqadqtic3x73hhtssfi10.png)
It is also given that the price of hot dogs and drinks is same for each meal.
![x=y](https://img.qammunity.org/2023/formulas/sat/high-school/59d86l658aywgukuaob6txzin45ejqchmp.png)
Therefore from (i) it follows:
![\begin{gathered} 5x=12 \\ x=2.4 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/x4czd4ql19jakmi65ywkjko7ldk3tpnntr.png)
Hence the cost are:
2.4$ per hotdog.
2.4$ per drink.