Step-by-step explanation:
We have to find the amount of heat that is required to raise 50 g of water from 13 °C to 88 °C. If we want to find the amount of heat the formula that we have to use is:
Q = m * C * ΔT
Where Q is the amount of heat, m is the mass, C is the specific heat and ΔT is the temperature change.
m = 50 g
C = 4.185 J/(g*K) (since at 13 °C and 50°C is in liquid state)
ΔT = T final - Tinitial
ΔT = 88 °C - 13 °C = 75 °C
ΔT = 75 °C or 75 K
Now we can replace these values in the formula and get the answer to our problem.
Q = m * C * ΔT
Q = 50 g * 4.185 J/(g*K) * 75 K
Q = 15693 J = 16 kJ
Answer: 16 kJ are required.