230k views
5 votes
A 2-pound box of grapes costs $3.20. What is the price per ounce?

1 Answer

1 vote

Given:

The price of 2 pound box is $3.20.

Step-by-step explanation:

In one pound there are 16 ounces.

Determine the ounces in 2 pound box.


\begin{gathered} 2\text{ pound = 2 pound}*\frac{16\text{ ounces}}{1\text{ pound}} \\ =32\text{ ounces} \end{gathered}

So price of 32 ounces is $3.20.

Determine the price of one ounce (or price per ounce).


(3.20)/(32)=0.1

So price of grapes per ounce is $0.1.

Answer: $0.1

User Cama
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.