Answer
$(0.99 + 1.25p)
Step-by-step explanation
Note: 100 cents = $1
Apples cost $(99/100) = $0.99 a pound
Pears cost $1.25 a pound
Since 1 pound of pears cost $1.25,
∴ p pounds of pears will cost $1.25p
Now total cost in $ of a pound of apples and p pound of pears = $(0.99 + 1.25p)
Hence, the expression that represents the total cost is $(0.99 + 1.25p)