the unit price for 1 pound of cheese = $9.07
Step-by-step explanation:
1.24 pounds cost $11.25
1 pound of cheese = ?
Let the cost of 1 pound of cheese = x
$11. 25 = 1.24 pounds
x = 1 pound
cross multiply:
1(11.25) = x (1.24 pounds)
11.25 = 1.24x
Divide both sides by 1.24:
11.25/1.24 = 1.24x/1.24
9.07 = x
Therefore, the unit price for 1 pound of cheese = $9.07