118k views
5 votes
What is the unit price for a pound of cheese if 1.24 pounds of cheese cost $11.25

User Pjd
by
5.2k points

1 Answer

7 votes

the unit price for 1 pound of cheese = $9.07

Step-by-step explanation:

1.24 pounds cost $11.25

1 pound of cheese = ?

Let the cost of 1 pound of cheese = x

$11. 25 = 1.24 pounds

x = 1 pound

cross multiply:

1(11.25) = x (1.24 pounds)

11.25 = 1.24x

Divide both sides by 1.24:

11.25/1.24 = 1.24x/1.24

9.07 = x

Therefore, the unit price for 1 pound of cheese = $9.07

User Qwwqwwq
by
6.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.