ANSWER:
4.9 cm
Explanation:
Given:
a = 8.2cm
B = 31°
A = 90° - 31° = 59°
We calculate the length of side b by means of the law of sines, as follows:
The length of side b is 4.9 cm
8.0m questions
10.6m answers