Given
total number , n= 10
successful events , x = 6
probability of success, p =45% = 0.45
probability of failure , q = 1 - p = 1 - 0.45 = 0.55
Find
the probability exactly 6
Step-by-step explanation
Use binomial probability formula ,

so ,

Final Answer
Probability of exact 6 = 0.160