72.3k views
3 votes
Equation: y=25-16t^2

While standing on a ladder you drop a paintbrush. The function represents the height y (in feet) of the paintbrush t seconds after it's dropped after how many seconds does the paintbrush land on the ground.​

2 Answers

10 votes

Answer:

After 1.25 seconds the paintbrush hits the ground.

Explanation:

Equation: y=25-16t^2 While standing on a ladder you drop a paintbrush. The function-example-1
User Visch
by
7.3k points
5 votes
ANSWER: The positive solution makes sense. Therefore, after 1.25 seconds, the paintball hits the ground.

I hope this helps you :)
Equation: y=25-16t^2 While standing on a ladder you drop a paintbrush. The function-example-1
User Kishan K
by
7.0k points