ANSWER

Step-by-step explanation
Parameters given:
Mass, m = 2131.2 kg
Kinetic energy, E = 2799287 J
To find the velocity of the roller coaster, we have to apply the formula for kinetic energy:

Substitute the given values into the equation and solve for velocity, v:
![\begin{gathered} 2799287=(1)/(2)\cdot2131.2\cdot v^2 \\ v^2=2\cdot(2799287)/(2131.2)=2626.96 \\ v=\sqrt[]{2626.96} \\ v=51.3m\/s \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/physics/college/20q63twnnsjx45cbtejduckwtoc8g17w0z.png)
That is the velocity of the roller coaster.