188k views
21 votes
Emily can ride her scooter 18 miles in 50 minutes.a) At the same rate how far can she ride in two hours.b) How long would it take for her to ride in 4 miles. c) what is her unite rate miles per hour.

User Strikers
by
7.6k points

1 Answer

0 votes

Answer:

A - She can ride 43.2 miles in 2 hours.
B - It would take her about 11.1 minutes.

C - She can ride 21.6 miles in 1 hour. (IF THEY WANT IT IN MILES PER MINUTE: She can ride 0.36 miles in 1 minute.)

Explanation:

Set up proportions for each :

A - 18/50 = x/120

120(8) = 50x

2160 = 50x

x = 43.2 minutes

B - 18/50 = 4/x

18x = 50(4)

18x = 200

x = 11.1 (repeating)

C - 18/50 = x/60 minutes

18(60) = 50x

1080 = 50x

x = 21.6

User Ziv Galili
by
6.6k points