48.1k views
1 vote
What is the better buy 24oz for $ 1.00 or 64 oz for $3.49

User Pato Loco
by
8.2k points

1 Answer

2 votes

Divide the price by the oz in each case. to find the price per oz.

$1.00 /24 = $0.042 per oz

$3.49 / 64 = $0.054 per oz

0.042 is cheaper than 0.054

The price per oz is less when buying 24oz for $1.00. So it's better to buy 24oz for $1.00

User Aesha
by
8.5k points

Related questions

asked Oct 21, 2022 199k views
Evsheino asked Oct 21, 2022
by Evsheino
8.1k points
2 answers
0 votes
199k views
asked Mar 4, 2024 75.4k views
Jsturtevant asked Mar 4, 2024
by Jsturtevant
8.5k points
1 answer
3 votes
75.4k views