215k views
5 votes
Four bottles of Dr.pepper cost $4.68. find the unit price of each bottle

1 Answer

5 votes

Given that 4 bottles cost $4.68.

The unit price here will be the price of each bottle of DR.pepper.

To find the unit price, we have:


\text{Unit price = }\frac{Cost\text{ of pepper}}{Number\text{ of bottles}}
\text{Unit price = }(4.68)/(4)=1.17\text{ dollars}

The unit price of each bottle is $1.17

ANSWER:

$1.17

User Tim Destan
by
5.0k points