212k views
15 votes
A 5-kilogram bag of oranges costs $15.16. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

1 Answer

10 votes

Answer: $3.03 per kg

Work Shown:

unit price = (total cost)/(weight)

unit price = ($15.16)/(5 kg)

unit price = 3.032 dollars per kg

unit price = 3.03 dollars per kg

User Dave Riedl
by
5.5k points