Answer:
The better deal is the bag with 8.5 ounces and you will save $0.196 per ounce.
Step-by-step explanation:
To know which size is a better deal, we need to find the unit price for every size. So, the unit price can be calculated as:

Therefore, the unit prices for the first bag is:

In the same way, the unit price for the second bag is:

So, since 0.294 is less than 0.49, the bag that has 8.5 ounces is the better deal.
Then, we need to subtract $0.294 from $0.49 to know how much will you save per ounce. So:
$0.49 - $0.294 = $0.196
Therefore, the better deal is the bag with 8.5 ounces and you will save $0.196 per ounce.