71.4k views
1 vote
Flaming Hot Cheetos come in different size bags. There is an 8.5 ounce bag that costs $2.50, and there is a 2 ounce bag that costs $0.98. a. Which size is the better deal? b. How much do you save per ounce by buying the better deal?

1 Answer

5 votes

Answer:

The better deal is the bag with 8.5 ounces and you will save $0.196 per ounce.

Step-by-step explanation:

To know which size is a better deal, we need to find the unit price for every size. So, the unit price can be calculated as:


\frac{Price}{Number\text{ of ounces}}

Therefore, the unit prices for the first bag is:


\frac{\text{ \$2.50}}{8.5\text{ ounces}}=\text{ \$ 0.294 per ounce}

In the same way, the unit price for the second bag is:


\frac{\text{ \$ 0.98}}{2\text{ ounces}}=\text{ \$0.49 per ounce}

So, since 0.294 is less than 0.49, the bag that has 8.5 ounces is the better deal.

Then, we need to subtract $0.294 from $0.49 to know how much will you save per ounce. So:

$0.49 - $0.294 = $0.196

Therefore, the better deal is the bag with 8.5 ounces and you will save $0.196 per ounce.

User Sin Tribu
by
7.6k points