Given:
• Sample size, n = 33
,
• Sample mean, x' = 124.47
,
• Standard deviation, σ = 10.68
Let's construct the 90% and 95% confidence interval.
• (a). 90% confidence interval.
For a 90% confidence interval, the level of significance, α = 1 - 0.90 = 0.10
Using the z-score table, we have:

Now, let's find the margin of error, E:
![\begin{gathered} E=z_{(\alpha)/(2)}*\frac{\sigma}{\sqrt[]{n}} \\ \\ E=1.645*\frac{10.68}{\sqrt[]{33}} \\ \\ E=3.058 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/thchx9b40tznzgmksc8sbvmxaqg6cu14cm.png)
To find the 90% confidence interval, apply the formula:

The 90% confidence interval is ( 121.41, 127.53)
• (,b). ,The 95% confidence interval
The level of significance: 1 - 0.95 = 0.05
Find the z-score using the z-score table:

Now, find the margin of error:
![\begin{gathered} E=z_{(\alpha)/(2)}*\frac{\sigma}{\sqrt[]{n}} \\ \\ E=1.96*\frac{10.68}{\sqrt[]{33}} \\ \\ E=3.644 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/44ffc9uotogrk91zl2o433ktwvfqkta3l3.png)
To find the 95% confidence interval, we have:

The 95% confidence interval is 120.83, 128.11
ANSWER:
90% confidence interval is ( 121.41, 127.53)
95% confidence interval is (120.83, 128.11)