7.7k views
3 votes
An 11 - ounce container of almonds retails for $ 3.28 . What is the unit price , in dollars ? If necessary , round your answer to the nearest cent

User Erikced
by
5.9k points

1 Answer

3 votes

ANSWER:

$0.30

Explanation:

To calculate the unit price, that is, an ounce, we must divide the price by the number of ounces in the container, therefore:


\begin{gathered} (3.28)/(11)=0.298\cong0.30 \\ \\ \text{ Therefore the unit price is \$0.30} \end{gathered}

Unit price is $0.30