2.5k views
3 votes
What is the unit price if 12 eggs cost $1.68?

1 Answer

6 votes

Answer:

$0.14 per egg

Step-by-step explanation:

If 12 eggs cost $1.68.

The unit price will be the price of 1 egg.

To find this, we divide the total cost by the number of eggs bought.


\begin{gathered} \text{Unit Price=}\frac{\text{Cost of eggs}}{Number\text{ of eggs}} \\ =\frac{\$1.68}{12\text{ eggs}} \\ =\$0.14\text{ per egg} \end{gathered}

The unit price of the egg is $0.14.

User Bruvio
by
5.8k points