Answer:
$0.14 per egg
Step-by-step explanation:
If 12 eggs cost $1.68.
The unit price will be the price of 1 egg.
To find this, we divide the total cost by the number of eggs bought.
The unit price of the egg is $0.14.
6.5m questions
8.7m answers