Given:
A restaurant offers two choices
For each choice, we will find the unit rate the cost per square inch to the nearest cent
The first choice: a round pizza with a diameter of 12 inches for $5.65
We will find the area of round pizza:
The radius = r = 12/2 = 6 inches
Area = πr² = 3.14 * 6² = 113.04 square inch
So, the unit rate =
![(5.65)/(113.04)\approx0.05](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/aqbksuhdz6y9pge7swf508brz23b7c13pz.png)
So, the unit rate for the first choice = $0.05 per square inch
The second choice: a rectangular pizza that measures 12 inches by 24 inches for $11.52
The area of the rectangular pizza = 12 x 24 = 288 square inch
so, the unit rate =
![(11.52)/(288)=0.04](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/aqoedj6zbi9odqac8b2xnap36xb92w407d.png)
So, the unit rate for the second choice = $0.04 per square inch
So, the better buy will be the lowest cost = $0.04
So, the answer will be the better buy is the second choice:
A rectangular pizza that measures 12 inches by 24 inches for $11.52