71.9k views
2 votes
What is the unit rate of 14lb for $2.99

User Noogen
by
8.3k points

1 Answer

3 votes

Answer

The unit rate is $0.2136

Step-by-step explanation

We are told that 14 lb costs $2.99​, we are then told to calculate the unit rate, that is, the price of 1 lb.

Let the unit price or the price of 1 lb be x.

14 lb = 2.99 dollars

1 lb = x dollars

We can write a mathematical expression by cross multiplying

14 × x = 1 × 2.99

14x = 2.99

Divide both sides by 14

(14x/14) = (2.99/14)

x = 0.2136 dollars

Hope this Helps!!!

User Ran
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories