117k views
14 votes
The cost of 7 books was $154.40. How much does each book cost?

2 Answers

6 votes

Answer:

22.057

Round to 22

154.4/7 = 22.057

User Pieter Geerkens
by
6.2k points
6 votes

Answer:

Each book costs about $22.06

Explanation:

[] We can set up a proportion, and then use cross-multiplying to solve:


(7books)/(154.40dollars) =(1book)/(x)

7x = $154.4

x = 22.05714

x ≈ $22.06

Have a nice day!

I hope this is what you are looking for, but if not - comment! I will edit and update my answer accordingly.

- Heather

User Caligoanimus
by
5.4k points