228k views
5 votes
If a 1.0x10-5 L sample of agas at 2.0x106 atm isreleased until it is equal to0.275 atm, what would thenew volume of the gas be?

1 Answer

6 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

Here, we want to get the new volume of the gas

What we need to know is the law that connects volume and pressure at constant temperature

The law that supports this is the Boyle's law

It states that the volume of a given mass of gas is inversely proportional to its pressure at constant temperature

Mathematically, we can have this as represented as:


\begin{gathered} P_1V_1=P_2V_2 \\ P_1\text{ = 2.0 }*10^{6\text{ }}\text{ atm} \\ V_1\text{ = 1.0 }*10^(-5)\text{ L} \\ P_2\text{ =0.275 atm} \\ V_2\text{ = ?} \end{gathered}

We can proceed mathematically to solve as follows;


undefined

User RomanOks
by
6.9k points