209k views
0 votes
the school band is selling cookie dough for a fundraiser. A tub of cookie dough sells for $12,a pack of dry cookie mix sells for $5, and drop cookie dough sells for $15 a pack. If the school band sells 24 tubs, 15 dry mixes,and 30 packs of drop cookie dough, how much money will they collect?

User Fawce
by
7.6k points

1 Answer

2 votes
Answer:

The school band will collect $813

Explanations:

Cost of 1 tub of cookie dough = $12

Cost of 1 pack of dry cookie mix = $5

Cost of 1 pack of drop cookie dough = $15

The school band sells:

24 tubs of cookie dough

15 packs of dry cookie mixes

30 packs of drop cookie dough

Cost of 24 tubs = $12 x 24 = $288

Cost of 15 packs of dry cookie mixes = $5 x 15 = $75

Cost of 30 packs of drop cookie dough = $15 x 30 = $450

Total cost = $288 + $75 + $450

Total cost = $813

The school band will collect $813

User Atmocreations
by
7.9k points