To find the unit price for each size divide the cost of each package by the corresponding weight.
Size 1
![(3.68)/(11.3)=0.32](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/ezdr0c6ib5d9h64897mmhhbjj9xj4w9473.png)
The unit price is $0.32/ounce
Size 2
![(8.98)/(29.3)=0.31](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/b9ol7h9d4gx3b2ir13d1znmt6zt9yk1bj1.png)
The unit price is $0.31/ounce
Size 2 is better to buy because it has a cheaper unit size, it means you can buy more ounces with the same amount of money if you buy size 2.