Step 1: Write out the formula for amount spent
Step 2: Find the amount she spent on gumballs
Tnerefore
Step 3: Find the amount she spent on chocolate drops
Therefore
Therefore,
Step 4: Find the amount spent on buying chocolate drops and gumballs
Amount spent on both items above= $5.85 + $1.50= $7.35
Therefore,
The amount spent on jellybeans = $10 - $7.35 =$2.65
Step 5 : find the number of pounds of jellybeans she can buy
Hence she can buy only 2.12 lb of jellybeans
Step 6 : State the operations performed to get the answer
Firstly, We had to multiply the price per pound by the number of pounds for both Gumballs and Chocolate drops( Multiplication was used here)
Secondly, we had to add the prices of both Gumballs and Chocolate drops and then substract it from the amount she had on her(Addition and substraction were used here)
Lastly, we had to divide the amount spent on jellyneans by the amount of jellybeans per pound(Division was used here)
The operations used were Multiplication ,addition, substraction and division